ČESKYENGLISHDEUTSCHFRANCAISPOLSKI
Hlavní strana Obchodní místa Kalendář akcí Nápověda Pro registrované
Návrat na hlavní stranu
Pořadatelé si vyhrazují právo změny termínu, programu, místa i účinkujících.
  Království perníku

Pes, přítel člověka?

Návštěvnost Lysé hory roste neuvěřitelným způsobem. Nechci rozvíjet debatu, jestli je to dobře nebo špatně, jestli to přírodě škodí nebo prospívá, chci se jen zmínit o čtyřnohém doprovodu návštěvníků Lysé hory.

V posledních letech se stalo velkou módou brát na výlety i své čtyřnohé miláčky a chápu to, protože i já sám jsem byl donedávna majitelem dvou psů a proč je nechat doma, když můžou klidně se mnou. Cesta rychleji ubíhá, je veselejší a po výletu jsou všichni, jak paniček, tak pejsci, hezky provětraní. Není na tom nic špatného.

Jenže při příchodu do cílové destinace, teď tím myslím vrchol Lysé hory, většina návštěvníků touží po občerstvení a zcela logicky využije pohostinnosti dvou chat na vrcholu. A teď vzniká problém. Co se svým čtyřnohým doprovodem? Do chat mají zvířata vstup zakázán a to naprosto chápu, protože jednak jsou nové a jednak při tak vysoké návštěvnosti by to za chvíli v chatách vypadalo jako v psím útulku, což si myslím nikdo nechce. Takže řešení je jednoduché, uvázat pejska kdekoliv okolo chat aby pěkně venku vyčkal, až se paniček občerství a rozhodne se si odložené zvíře vyzvednout a vydá se na cestu do údolí. Dosud to není žádný problém a naprosto běžná a nekonfliktní věc. Problém ale nastane, když se paniček pejskovi ztratí z dohledu a ten z pozice věrného přítele začne pána štěkáním vyvolávat. Samozřejmě většina majitelů toto upozorňování svých věrných pejsků ignoruje a v klidu se věnují občerstvování uvnitř chat. Někomu stačí pár minut, někomu to trvá i pár hodin a pejsci štěkají a štěkají. Ten kdo to nezažil, tak těžko uvěří, ale představte si, že chaty jsou otevřeny od 8 do 21 hod. a v tomto období se u chat vystřídá spousta čtyřnohých miláčků. Drtivá většina z nich dává najevo svou nespokojenost s tím, že jich paniček odložil, hlasitým a vytrvalým štěkotem a díky tomu si na vrcholu připadáte doslova jak v psím útulku, kde se nespokojení klienti snaží štěkotem upozornit, že jsou tam nedobrovolně. Věřte nebo ne, ale opravdu nepřeháním. Nikdy jsem za dobu, co na Lysé pracuji a je to už pár let, štěkot psů nevnímal, ale během posledního roku a půl je to čím dál horší a nepomůže mít ani zavřená okna na budově, štěkot je slyšet i tak. A jak to slyšíte skoro každý den a hlavně od rána do večera, tak už to vnímáte dost silně. Ne, nejsem přecitlivělý, bydlím na vesnici, kde je štěkot psů na denním pořádku a někdy i v noci, sám jsem majitelem psa a zvířata mám rád. Ale na vrcholu Lysé hory, díky její stále vzrůstající návštěvnosti, malému prostoru a velké koncentraci pejsků je jejich celodenní hlasový projev opravdu až nesnesitelný. Těžko si to dovede někdo představit, kdo to nezažije.

Bohužel s tím asi nelze nic dělat a tato situace nemá řešení, pejskům jejich hlasový projev zakázat nelze, majitelům vysvětlovat, že štěkot jejich čtyřnohých miláčků dokáže i obtěžovat, je taky plácání do vody.

Tyto řádky píšu s vědomím, že situace je asi neřešitelná a nezbývá, než se s tím asi smířit a koupit si špunty do uší. Ale taky si možná majitelé pejsků navštěvující Lysou horu uvědomí, že jejich štěkající miláček má silný hlas. Že se jich denně na vrcholu vystřídá spousty a že jsou na vrcholu i lidé, kteří tu pracují a jsou tu ve dne i v noci a nezbývá jim nic jiného než poslouchat od rána do večera pejsky, kteří své majitele upozorňují svým štěkotem na to, že zůstali opuštěni před chatou.

Milan Čermák, MS Lysá hora

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 35 názorů)

Jožo21.10.2017 v 21:38
Zpocený a smradlavý turista nebo pes v zatuchlé hospodě? Neni v tom velký rozdíl. Ale pokud hostinský zakáže vstup se psy, tak neni co řešit a je třeba to respektovat!!!

Bel15.10.2017 v 22:09
Závěr:
je naprosto mimo mísu ve 21. století ve střední Evropě nepouštět dovnitř hospody či chaty psy. Je to nehumánní a neetické. Komu vadí pes, tomu vadí každé zvíře a tak ať jde raději do muzea, tam je bude mít vycpané a nebude hrozit, že potká nějaké živé v přirodě, taková srnka nebo liška, no fůůůj!!!

Bel15.10.2017 v 22:07
Monika Grymová:
tím myslíš, že někdo má nechat třeba jezevčíka nebo yorka v minus dvaceti venku a sedět tam s ním zabalený do peřovky? Já myslím, že to není správné. Jestli je pes parťák, tak se vším všudy.

Bel15.10.2017 v 22:05
Pavli,
bacha, ať tě tím máváním ocasu třeba nezabije. Takový labrador má pořádný švih.

Bel15.10.2017 v 22:03
Janík:
tak co v tom CHKO děláš ty? Nebojíš se, že na tebe nekde vybafne třeba medvěd? Zvíře je zvíře a je jedno jaké, ty mu lezeš do teritoria, to si uvědom. A když ti vadí zvwř, tak mazej do shopinu a ne na hory!

Bel15.10.2017 v 22:01
Jan: a kdo je u tebe ještě nečistý? I ženská? Nech si ty moudra do mešity.

Monika Grymová15.10.2017 v 20:36
Nejde o to, že by člověk musel stát se psem venku, ale člověk, který odmítá do psa vrazit spoustu času popř. peněz aby ho řádně vychoval a pobyt venku mu nezpůsoboval žádný stres a potíže, nemá si vůbec psa pořizovat.

Já svoje psy můžu kdykoliv kdekoliv odložit a oni položí hlavy a zaspí nebo v pohodě čekají, bez známek nepohodlí. Je to ale tím, že jsem si je pořizovala velice zodpovědně a dbala jsem na jejich výchovu.
Výmluvy typu "nemáme čas, chodíme do práce, bla bla..." si může každý nechat. Nechť si potom psa nepořizuje. Bohužel tohle taky nemá řešení. Lidé si myslí, že můžou všechno.

Katka15.10.2017 v 19:09
Dodatek k memu prispevku :-) Samozrejme to myslim i v zime - a pokud majitel nevydrzi stat 20 minut venku nez se obcerstvi, tak nema na horach v zime co delat :-)

Katka15.10.2017 v 19:07
Vidím jednoduché řešení, které tady možná už někdo i napsal(nečetla jsem všechy příspěvky).
I jako majitel psa a procházky po horách milujić osoba (ač na Lysou kvůli davům chodím příležitostně), vidím jako velmi shůdné a jednoduché řešení uďelat výdejni okno ven, lavičku a stoly ven a majitel pokud chce jít na Lysou se psem tak tam nebude vysedávat hodinu ale občerství se rychlou polévkou a nápojem se psem venku (jaro, léto ,....) a pádí zase dolů. Jeví se mi to jako dostačujicí kompromis. Já osobně když nás někde do horské chaty s naší fenkou nepustí to vždy řeším takto - zbláznila by se, kdybychom ji nechali venku a já následně z toho kvílení taky. Prostě majitele psu by meli torelovat zakaz a majitele hospod by mohli byt tolerantni a mit pochopeni pro hladove a ziznive turisty. Myslim ze toto je velmi nenakladne a jednoduche reseni. Co myslite?

D.K.15.10.2017 v 10:33
Pejskař sice nejsem, ale musím konstatovat, že štěkající pes mně na horách vadí rozhodně méně než to, co se v současné době nachází na vrcholku LH. Opravdu máte pocit, že je na místě ohánět se CHKO? Mně to tam přijde jako prachobyčejný mountain resort se vším všudy.

PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKY- NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 27.04.2017 v 12:37 hodin

Podle druhu akce:
Místa konání:
Programová nabídka:
Kontaktní adresa:
Kam na Pardubicku s.r.o.
Zámeček č.p. 38
533 52 Ráby u Pardubic
tel. (+420) 466 612 474
Důležitá upozornění:
 • Prodej vstupenek se uskutečňuje dle smlouvy mandátní jménem a na účet příslušného pořadatele, který jako jediný nese odpovědnost za rozsah a kvalitu jím poskytnuté služby.
 • Změna termínu, programu, místa a účinkujících vyhrazena. Ve vlastním zájmu se průběžně informujte na prodejním místě nebo na této internetové adrese.
 • Zakoupené vstupenky nelze ani vrátit ani vyměnit.
 • Ve vlastním zájmu chraňte vstupenky a jejich kontrolní čísla (PIN) před zneužitím. Kontrolní číslo lze použít pouze jednou, poté je vstupenka neplatná.
 • Kopírování a jiné způsoby padělání či upravování vstupenek se zakazují.
 • Nekupujte vstupenku od prostředníků, kteří nejsou vlastníky razítka na zadní straně vstupenky. Jinak riskujete, že se stanete obětí podvodu a že si koupíte bezcenný padělek.
 • Copyright 1998-2021 © Kam na Pardubicku, s.r.o.
  www.TICKETS.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku, s.r.o.
  Součást integrovaného prezentačního a rezervačního systému Doménová koule.